Bäckby Fritidsklubb

Välkomna till Bäckbyklubben! Vi satsar på idrott, dans och musik. Vill ditt barn börja här? Ta med honom/henne och kom in på ett inskrivnigssamtal. För oss är det viktigt att ha en bra kontakt med dig som förälder och ditt barn.

Våra vanligaste aktiviteter
Våra vanligaste aktiviteter är fotboll, dans, studioinspelning och instrumentspel. Vi satsar också på mycket olika lekar. Dessutom bakar vi och har en del skapande verksamhet .

Vår profil
Vi samarbetar med olika lokala föreningar och unga ledare som kommer och hjälper till med träningar på vår klubb. Vill ni veta mer kontakta oss gärna!

Traditioner
Vi har en tradition att varje sommar åka på läger på för det som vill.  Vi är också med på Bäckby-VM som återkommer sista helgen på sommarlovet varje år. Dessutom har vi vår traditionella jaga påskahare och jultomten varje påsk och jullov.

Kontaktuppgifter:

021-398802 eller 021 -398803

Avdelningschefschef

Annika Persson, 021-398800
annika.persson@vasteras.se

 

Abdirahman Mohamed Warsame, Fritidsledare
 abdirahman.mohamed.warsame@vasteras.se

Anette Lund, Fritidspedagog, anette.lund@vasteras.se

Nuri Akpinar Fritidsledare nuri.akpinar@vasteras.se

Delshad Perdaod delshad.perdaod@vasteras.se

Hussein Qasim hussein.ahmed.qasim@vasteras.se